Chcę zatrudnić wedding plannera, ale jak to zrobić?
Ile to kosztuje?
Jakie są warunki współpracy?
Co dostaję w zamian za wynagrodzenie?
Dostaję wiele wiadomości o podobnym zabarwieniu.
Jak zacząć współpracę, na co zwrócić uwagę, ile to kosztuje i jak wygląda zatrudnienie osoby do zaplanowania ślubu? W końcu to nie kajzerka, że wchodzisz do sklepu i masz…
Oferta współpracy od wedding plannera
Pierwszą i kluczową kwestią jest fakt, że nie ma jednej i słusznej oferty. Fotograf ślubny, filmowiec czy DJ, mają łatwiej! Ich oferty są raczej standardowe, zawierają podstawowe informacje o tym, czym i jak się zajmują, wycinek portfolio i cenę. Wysłanie takiej oferty to 2 sekundy.
W mojej branży jest nieco (ale tylko ciut) ciężej. W większości agencji ślubnych oferty szyte są na miarę, bo nie ma dwóch identycznych uroczystości, dwóch identycznych Par Młodych, dwóch identycznych pomysłów na ślub. I tak, jak nie ma dwóch podobnych ślubów / przyjęć, tak też nie ma dwóch takich samych ofert. Różnią się ilością obowiązków, odległością, trudnością organizacyjną, ilością gości, strukturą gości, oczekiwaniami, atrakcjami etc.
Dlatego suche pytanie: „proszę o ofertę” jest dla mnie najgorszą z możliwych do otrzymania wiadomości mailowych. Bo nie chcę być niegrzeczna, ale nie umiem odpowiedzieć wprost. Głupie: „to zależy” brzmi beznadziejnie i nieprofesjonalnie…
Zwykle odpowiadam wtedy, że przepraszam, ale nie umiem zrobić oferty. Potrzebuję więcej szczegółów, przecież nieuczciwym by było, gdybym na tak zadane pytanie, wypaliła: 100 tysięcy i zrobię! Pytam, drążę, zamęczam Was o szczegóły – wszystko po to, abyście czuli, że serio chcę zrobić najlepszą ofertę ever. Zawsze chcę!
BTW nieskromnie przyznam, że jestem mistrzem w pisaniu ofert… Storytelling na poziomie master 😉
Co zatem zrobić, aby skutecznie otrzymać ofertę i zatrudnić wedding plannera?
Dać się zaprosić na kawę i / lub ciastko i / lub pogaduchy na żywo.
Spotkać się na zoom, google meet czy złapać na chwilę przez telefon.
Opowiedzieć nieco (no dobra, nieco więcej) o sobie, swoich zainteresowaniach, swojej historii i swoich weselnych planach. Mnie interesuje nawet to, jak się poznaliście! Kiedyś wyjaśnię, po co mi takie dane 🙂
Kluczowymi informacjami są: data, miejsce i rodzaj ceremonii, miejsce przyjęcia (choć przybliżone – miasto, województwo), ilość gości oraz to, jak sobie wyobrażacie swój ślub – bo, jestem pewna, że jakieś wyobrażenie o tym dniu macie 🙂
Są firmy, które pytają o budżet (i na tej podstawie wyceniają usługę) i wiele innych (mniej lub bardziej szczegółowych) informacji. Dla mnie budżet, jaki przeznaczacie na swoją uroczystość, nie jest istotny. Dla mnie jest istotne, jak się będziemy dogadywać, ile nakładu pracy włożę w ten projekt, ile kilometrów przemierzę, czy będę musiała zatrudnić drugą osobę do pomocy i ile nocy nie prześpię.
Czas na małe wnioski:
Wniosek pierwszy: im więcej opowiecie o swoich planach, tym lepszą ofertę przygotuję. Spersonalizowaną, idealną odpowiedź na Wasze potrzeby.
Wniosek drugi: nie bójcie się mówić, nie wykorzystam Waszych danych w niecnych celach 🙂
Wysłanie zapytania, spotkanie na kawie czy chwila pogawędki oraz otrzymanie, na podstawie uzyskanych danych, oferty, do niczego Cię nie zobowiązuje. Nie musisz podpisywać od razu umowy, deklarować wpłat czy wiązać się ze mną na lata. Masz czas na spotkania z konkurencyjnymi agencjami, na porównanie ofert, a także możesz się, najzwyczajniej w świecie, rozmyślić! Wierzę jednak i zawsze mocno trzymam kciuki, za to, że wrócisz!
Czym się zajmuje wedding planner?
O tym, czym się zajmuje możesz przekonać się na tym filmie. Produkcja ta powstała podczas jednej z prawdziwych, weselnych realizacji. To było na początku lipca 2022 i ta realizacja skradła moje serce od samego początku (ale o tym kiedy indziej).
Od razu powiem: film nie jest kompletny.
Co to znaczy?
Ten film jest małym wycinkiem tego, co robię w pracy i w dodatku urywa się w połowie (nie dlatego, że byliśmy pijani i mieliśmy zaniki pamięci!). Nie ma na nim miesięcy siedzenia przed komputerem, tysiąca ustaleń telefonicznych i mailowych, setek przejechanych kilometrów (bo to nuda…). Jest dzień kulminacyjny – od samiutkiego poranka. Dzień ślubu i wesela…
Zapytasz: dlaczego zatem urywa się w połowie?
Proste: przez wzgląd na Parę Młodą (która wspaniałomyślnie zezwoliła mi na nagrania) i ich Gości. Szanując ich prywatność i komfort – zakończyliśmy film, zanim na dobre zaczęła się zabawa 🙂
Czy to właściwe ze względu na promocję w social mediach? Pewnie nie.
Czy etyczne? Ja jestem zdania, że to jedyne i słuszne podejście.
Nie jestem typkiem, który ma parcie na szkło i cały czas nagrywa relacje i robi zdjęcia na Waszych przyjęciach. Takie ze mnie dinozaur internetów…
Ostatni punkt: czym nie zajmuje się wedding planner i jak znaleźć TEGO odpowiedniego?
Odpowiedź na pierwszą część pytania, jest już po części wyjaśniona w jednym z moich poprzednich wpisów a trącona humorystycznie w innym.
W kwestii drugiej… No cóż… Pytaj, pytaj, pytaj. Szukaj na forach, rozpytuj znajomych, sprawdź media społecznościowe i strony www, porównaj realizacje.
Dowiedz się czy macie podobne poczucie humoru, poglądy, temperament.
Pamiętaj, że z tym człowiekiem będziesz często rozmawiać, spotykać się, śmiać i żartować do rozpuku a czasem nawet kłócić i ścierać… Będziecie pracować ze sobą kilka / kilkanaście miesięcy. Nie możecie do siebie nie pasować!
Musisz tej osobie ufać… Ale musisz też czuć, że jest dla Ciebie oparciem, a nie ciężarem…
Mam nadzieję, że rozświetliłam nieco zaciepmnine zakamarki związane z ofertowaniem i współpracą z wedding plannerem.
Mam nadzieję, że to, co napisałam wyżej, ma sens…
Upały, które nawiedzają nasz kraj ostatnio, czasem powodują mętlik w głowie i trudności z przelaniem myśli na papier 🙂
Trzymam mocno kciuki za Twoje wybory. Może to właśnie ze mną poczujesz dobry vibe i zrobimy wspólnie Twoją uroczystość?
POWODZENIA!
Dodaj komentarz